SEO

NEDİR BU SEO?
SEO, Search Engine Optimization olarak geçen bir dijital pazarlama yöntemidir. Türkçe’ye ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ diye çevrilmiştir. SEO, genel anlamda arama motorlarında üst sıralara çıkma amaçlı yapılan çalışmaların tümüdür. SEO, site içi ve site dışı olarak üçe ayrılır. Teknik SEO olarak üçüncü bir alt kolunun da olduğu söylenebilir.

Site içi SEO çalışmaları, sıralamasının yükseltilmesi istenen site üzerinde yapılan çalışmaların tümüdür. Site içeriği metin, imaj ve kod olarak arama motorlarının sonuçlara göre siteleri sıralamak için sahip olduğu algoritmaya uygun hale getirilir.

Site dışı SEO çalışmaları, yükseltilmesi istenen sitenin dışında yapılan link building çalışmalardır. Yükselmesi istenen siteye yüksek kaliteli ve otorite olarak kabul edilen sitelerden bağlantı (link) alınarak gerçekleştirilir.

Teknik SEO çalışmaları, her ne kadar iki ana kategoride bulunmuyor olsa da son zamanlarda sıkça söz edilmektedir. Bir sitenin yüksek sıralarda bulunması için Google’ın şart koştuğu en önemli nokta kullanıcı deneyimidir. Bir internet sitesinin hızı ise bu kullanıcı deneyiminin ilk adımıdır. Teknik SEO ise sitenin barındırıldığı web sunucusunda yapılan hız amaçlı konfigürasyonlardır.

GOOGLE ÖYLE İSTİYOR
SEO hakkında binlerce sayfa kitap yazılır ama aslında tek bir cümlede özetlemek mümkün: Kullanıcı deneyimi.

 

Google, 1998’de kurulduğundan sonra birkaç yıl içinde milyar dolar rakiplerini geride bırakarak arama motoru pazarında lider oldu. Geçen senelerde arama motoru olmaktan çıkıp internetin tek düzenleyicisi haline geldi.

Aslında Google’ın site sahiplerinden istediği şey çok basit. En iyi kullanıcı deneyimi ve son zamanlarda sıkça dillendirilen User Intent yani kullanıcı niyeti. Bunu şöyle özetleyebiliriz: İnternet kullanıcısı leb demeden siz leblebi diyeceksiniz.

Google kendisine milyonlarca dolar ödeyen reklam verenleri değil sitesinde arama yapan kişileri asıl müşterisi olarak görüyor ve müşterilerinin en iyi deneyimi yaşamasını istiyor. İnternet kullanıcısına en iyi deneyimi yaşatan siteler her zaman yüksek sıraları alıyor.

NEDEN SEO?
SEO çalışmaları hedef kitlenizin web sitenizi, yani sizi hızlı ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. Bu şekilde potansiyel müşterilerinize en etkili şekilde ulaşabilirsiniz.

Araştırmalara göre internet kullanıcısının kendi aramasıyla bulduğu ve kendi isteğiyle girdiği bir web sitesinin dönüşüm oranı çok daha fazladır. Google’da reklamların dışında kalan organik arama sonuçlarının tıklanma oranı daha fazla olduğu gibi bu sitelerden alınan dönüş oranı da daha fazladır.

SİZİ ÜST SIRALARA TAŞIYALIM!
Az önce de değindiğimiz gibi SEO ile ilgili sayfalarca yazı yazabiliriz, günlerce anlatabiliriz. Ama biz konuşmaktan değil yapmaktan yanayız.

Sitenizin SEO çalışmaları için bizi hemen 0212 466 45 35 ve 0555 229 55 55 no’lu telefonlardan arayın veya aşağıdaki formu doldurun biz sizi arayalım.

Ruby Medya Hakkında…

Ruby Medya, web tasarımdan SEO’ya, sosyal medya yönetiminden e-posta pazarlamaya, internet reklamcılığından içerik pazarlamaya tüm dijital pazarlama hizmetlerini bütçe gözetmeksizin tüm müşterilerine özel stratejiler oluşturarak sunan bir ajanstır.

Zeytinlik Mah. Yakut Sok. Sağlık Apt. No: 58 / 12 Bakırköy – İstanbul

0212 466 45 35
0555 229 55 55

Hemen Başlayalım!