İçerik Pazarlama

Ana sayfa » Hizmetlerimiz » İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama, belli bir hedef kitleye yönelik faydalı, alakalı ve ürün ya da hizmetle tutarlı içerikler üretip dağıtarak hedef kitleyi harekete geçirmeye yarayan bir pazarlama türüdür. İnternet ve sosyal medyanın tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını oluşturmasında ve değiştirmesinde oynadığı rol düşünüldüğünde geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanında içerik pazarlama önemli bir yere sahiptir.

Geleneksel pazarlama ürünü veya hizmeti satarken içerik pazarlama ise bu ürün veya hizmetin fikrini satar. Satış ve pazarlama profesyonelleri arasında çok bilinen “İnsanlar matkap değil, duvardaki deliği satın alırlar” sözü içerik pazarlamanın önemini de ortaya koymaktadır. Bu örnek üzerinden gidecek olursak, içerik pazarlamacılığı duvardaki deliği tüketiciye satar.

NEDEN İÇERİK PAZARLAMA?
İçerik pazarlama yönteminin önemini anlatmak için öncelikle satın alma döngüsünü 4 ana başlıkta inceleyelim.

 1. Farkındalık
  Tüketici, sahip olduğu ve çözümü hakkında emin olmadığı bir sorunun kendisine sunulan içerik sayesinde farkında olur.
 2. Araştırma
  Tüketici, sorununu çözebilecek bir ürün veya hizmet olduğunun farkına vardığında bunu daha detaylıca öğrenmek için araştırma yapacaktır. Bir kişi kalıcı makyaj yaptırmak istediğinde bunun nasıl yapıldığını, hangi malzemelerin kullanıldığını, nerelerde yapıldığını kısacası tüm süreci öğrenmek isteyecektir. Ya da araba almak isteyen bir kişi sunulan teknolojik ve güvenlik donanımlarıyla ilgili araştırma yapacaktır.
 3. Karar Aşaması
  Bu aşamada tüketici almak istediği ürün ya da hizmeti en yüksek kalitede en uygun fiyata alabilmek için farklı firmaları araştırır.
 4. Satın Alma
  Tüketici kararını verir ve satın alma geçekleşir.

Geleneksel pazarlama son 2 aşamada oldukça faydalıdır. İçerik pazarlama ise ilk 2 aşamada devreye girer ve farkındalık oluşturarak tüketiciyi ürün veya hizmet ile ilgili bilgilendirir.

İçerik pazarlama için şu an okuduğunuz bu metin ve gördüğünüz bu sayfa gayet açıklayıcı bir örnek aslında. Bu sayfada içerik pazarlama hakkında bir farkındalık oluşturduk ve aynı zamanda araştırma aşamasını da tamamladık. Önünüzde kalan iki aşama ise karar ve satın alma aşaması.

Bu iki aşamayı tamamlamak için 0212 466 45 35 ve 0555 229 55 55 no’lu telefonlardan bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun biz sizi arayalım.

Ruby Medya Hakkında…

Ruby Medya, web tasarımdan SEO’ya, sosyal medya yönetiminden e-posta pazarlamaya, internet reklamcılığından içerik pazarlamaya tüm dijital pazarlama hizmetlerini bütçe gözetmeksizin tüm müşterilerine özel stratejiler oluşturarak sunan bir ajanstır.

Zeytinlik Mah. Yakut Sok. Sağlık Apt. No: 58 / 12 Bakırköy – İstanbul

0212 466 45 35
0555 229 55 55

Hemen Başlayalım!