Birçok şirket sosyal medyayı hedeflerine ulaşabilmek için nasıl kullanacağı konusunda kararsız durumda. Sosyal medya kanallarını organik veya paralı bir şekilde kullanarak doğrudan hizmet veya ürün satışı yapmaya çalışan şirketler genelde başarılı olamadıklarını belirtiyorlar.

Sosyal medya stratejilerini oluştururken doğrudan satışa yönelmek yerine hedef kitle ile bir bağ kurarak bu ilişkiyi ilerletmek uzun vadede çok daha faydalı oluyor.

Hizmet veya ürün satışı yapıyorsunuz, bu hizmet ve ürünleri hedef kitlenizin önüne çıkarıyorsunuz ancak hedef kitleniz sizi yeterince tanımıyor dolayısıyla ürün ve hizmetlerinize güvenmemesi de normal bir durum.

ABD’li ünlü reklam yazarı Carl Galletti satış konusunda çok ilginç bir konuya değiniyor. “Eğer bir kişi satın almıyorsa, ya sattığınızı istemiyordur ya da sizden satın almak istemiyordur”.

Bu önermenin ilk kısmıyla ilgili yapılabilecek çok şey olmayabilir, bir insanı bir ürünü veya hizmeti satın almak istemeye zorlayamazsınız, ancak önermenin ikinci kısmı için yapılabilecek şey çok. Sosyal medyayı kullanarak bunu yapmak da mümkün. Bunun için de hedef kitle ile iyi ilişkiler kurmak gerekiyor. Bahsettiğimiz iyi ilişkiler sadece tek satışla sonuçlanmayıp başkalarına tavsiye ve müşteri memnuniyetini de sağlıyor.

Sosyal medya pazarlamasında şunu öncelikle kabul etmek lazım: Her platform sizin işinize yaramayacak. Bunun sebebi de hedef kitlenin platformda edindiği yerin oranı.

Facebook

Hedef Kitle: Neredeyse herkes burada. Türkiye Facebook’u en aktif kullanan ülkeler arasında. 2016 rakamlarına göre Facebook’a Türkiye’den kayıtlı 44 milyon kullanıcı var ve 30 milyonu Facebook’u her gün aktif olarak kullanıyor.

Avantajlar: Hedef kitleniz kim olursa olsun, Facebook’ta dolaşıyor. Platformda işletmelerin kullanabileceği birçok özellik bulunuyor.

Dezavantajlar: Organik erişim, yani para ödemeden ulaşabileceğiniz insan sayısı son yıllarda ciddi bir oranda azaldı. Facebook insanların anasayfasında görebilecekleri paylaşımları algoritmasıyla sınırlamaya başladı. Ücretsiz erişim için ise paylaşımda yüksek oranda etkileşim (beğeni, yorum, paylaşım, izlenme, tıklanma vs.) gerekiyor.

Paylaşılabilecek İçerik Türleri: Facebook’ta aklınıza gelen her türde paylaşım yapabilirsiniz. Fotoğraflar, görseller, kısa yazılar, uzun yazılar, videolar, sitenize bağlantılar hatta canlı yayın bile yapabilirsiniz.

Nasıl Kullanabilirsiniz: Sadece bir platformda olmanız gerekiyorsa o da Facebook olsun. Kendinize bir sayfa açın, şirket bilgilerinizi eksiksiz doldurun, kaliteli içerik yüksek kaliteli fotoğraflar ve görseller kullanın. İlk etapta amacınız yeni müşteriler bulmaktan çok eski ve mevcut müşterilerinizle bağlantı kurmak olacak.

Facebook ile ilgili en güzel özellik az önce de değindiğimiz gibi her şeyi paylaşabiliyor olmanız. Hedef kitlenizin karşısına çıkabileceğiniz içerik üretmek gayet basit.

Twitter

Hedef kitle: 2016’nın son 2 çeyreğinin dahil olduğu veriye göre Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının internet kullanıcılarına oranı %33. Bu da Twitter’ı en az facebook kadar önemli bir platform haline getiriyor.

Avantajlar: Twitter halka açık paylaşımlar için kullanılan bir platform. Büyük oranda açık profillerin yaptığı paylaşımlara dahil olabilirsiniz, çevrenizde twitter paylaşımı yapan kişileri görebilir ve onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Dezavantajlar: Twitter diğerlerine oranla çok gürültülü bir yer. Facebook’ta bir kişinin 1 saat içinde 20 paylaşım yapması sıradışı görülürken Twitter’da bu sayı gayet normal. Ancak Twitter da yüksek etkileşime sahip olmayan paylaşımları daha az gösterme kararı aldı. Daha çok haber ve bilgi paylaşımına ve eğlenceye odaklı bir platform olması ve işletmeler için hiçbir özelliğinin bulunmaması da ayrı bir dezavantaj.

Paylaşılabilecek İçerik Türleri: Twitter, farklı içeriklerin paylaşımına olanak sağlıyor ancak platform kısa ve öz içerikler için tasarlandı. Yazabileceğiniz karakter sayısı şu an 140 ancak yakında 280’e çıkacağı konuşuluyor.

Nasıl Kullanabilirsiniz: Avantajlar kısmında da bahsettiğimiz gibi, artık tweet’leri beğenerek hedef kitlenizle sağlam bir ilişki oluşturamazsınız. Bunun yerine onlarla iletişime geçmeniz gerekir. Bulunduğunuz bölgede veya sektörde olan kişilerle iletişime geçtiğiniz sürece farkedileceksiniz. Eklememiz gereken bir diğer nokta ise, iletişime olan katkınızın değerli olması. Sadece bir gülen surat yetmez, girdiğiniz diyaloğa bir şeyler katmanız çok önemli.

Pinterest

Hedef kitle: %26 oranda yetişkin kadın nüfus.

Avantajlar: Twitter gibi Pinterest’te de paylaşımlar herkese açık şekilde yapılıyor. Aynı şekilde bu platformda da iletişime dahil olabilirsiniz.

Dezavantajlar: Markanızı oluşturmak için içeriğinizi oluşturmanız gerekiyor. Pinterest kullanıcılarının görsel içerik konusunda yüksek bir standardı var. Oluşturmanız gereken içerik profesyonel bir elden çıkmalı. Bu da ekstra bir harcama demek.

Paylaşılabilecek İçerik Türleri: Pinterest daha çok görsel projeler, yemek tarifleri, kendin-yap tarzı içerikler için daha çok kullanılıyor. Başarılı tüm Pinterest paylaşımlarının tek özelliği ise göze hitap eden içerik olmaları. Eğer kendinize ait bir haberi paylaşacaksanız görsel içeriğinin çok iyi olması gerekecek.

Nasıl Kullanabilirsiniz: Pinterest görsellik açısından avantajı olan şirketler için mükemmel bir yer. Yeme-İçme, moda, tasarım, mimari gibi görselliğin önde olduğu alanlar mutlaka kendine bir hedef kitle bulacaktır. Diğer kullanıcılara yorum özelliğiyle erişerek yeni bir hedef kitle yakalayabilirsiniz. Bu platformda ticari yüzü önde tutulan paylaşımlar pek sevilmiyor. Kısacası her sosyal medya platformunda olduğu gibi önce insanlarla iletişim kurmanız lazım, bunu da kaliteli görsellerle yapabilirsiniz. Görsel açıdan doyurucu sonuçları olan bir işiniz varsa bunu paylaşın, hedef kitlenizin gözüne çarpabilir ve sizden bunu talep edebilir.

Instagram

Hedef kitle: %28 oranda yetişkin nüfus, genç yetişkinler çoğunlukta

Avantajlar: Pinterest ve Twitter gibi çoğunlukla herkese açık paylaşımın yapıldığı bir platform olmasa da yine de kısmen böyle paylaşımlar yapılıyor diyebiliriz.

Dezavantajlar: Buffer gibi programlarla içeriğinizi zamanlayamıyorsunuz, tıklanabilir linklerin kullanıldığı tek yer profilde bulunan link kısmı.

Paylaşılabilecek İçerik Türleri: Fotoğraflar ve kısa videolar. Platformun filtre özellikleri ile zenginleştirilebilen kaliteli fotoğraflar harika etkileşim alıyor.

Nasıl Kullanabilirsiniz: Instagram yeni hedef kitlelere ulaşıp mevcut kitlenizle de etkileşime geçmenizi sağlayan bir platform. Telefonunuzda mevcut müşterilerinizin telefonu varsa instagrama başladığınız gibi bu kişileri takip edebilirsiniz. Instagram kullanıcıları arkadaşlarıyla iletişime geçip bunun dışında güzel veya komik görsel ve videolarla vakit geçirmek istiyor. İnsanları instagram dışına göndermek için ise çok iyi bir sebebiniz olmalı çünkü platformun kısıtlamaları ile gayet zor bir hal alıyor.

Markanızı instagram üzerinde daha fazla duyurmak için kullanıcıları hediyeler ile sizi takip etmelerini, paylaşımlarınızı beğenip yorumlamalarını teşvik edebilirsiniz.

LinkedIn

Hedef Kitle: Yüksek gelirli ve daha çok kurumsal firmalarda çalışan yetişkinler.

Avantajlar: Yeni ve alım gücü yüksek bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Dezavantajlar: Küçük işletmelerden çok kurumsal şirketlere yönelik tasarlanmış platform ayrıca son tüketiciye yönelik iş yapan firmalar için pek kullanışlı değil.

Paylaşılabilecek İçerik Türleri: Kullanıcılar genelde networking amaçlı kullanıyor ve çoğunlukla diğer platformlar gibi sık paylaşım yapılmıyor. Yapılan paylaşımlar daha çok işle ilgili makaleler.

Nasıl Kullanabilirsiniz: Daha önce de bahsettiğimiz gibi, her platform her işletmenin kullanımına uygun olmayabilir. Eğer B2B yani şirketten şirkete çalışan bir iş modeliniz varsa LinkedIn sizin için bulunmaz bir nimet. İş yapmak istediğiniz firmaların yetkililerini bulabilir, onlarla iletişime geçebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz kişiye belki birkaç tanıdığınız sayesinde ulaşabilirsiniz. Sektörünüzle ilgili gruplara dahil olarak markanızı, ürün ve hizmetlerinizi daha etkili bir şekilde duyurabilirsiniz.

Snapchat

Hedef Kitle: Daha çok genç nüfus

Avantajlar: Yeni bir platform olması ve sürekli yeni özellikler sunması işletmeler için ‘ilk’ olma fırsatını sunuyor.

Dezavantajlar: Kapalı paylaşımlar olduğu bir platform, kişiler kendilerini takip edenlere paylaşım yapıyor, bu nedenle yeni kitlelere ulaşmak daha zor ve işletmelere yönelik bir özellik yok.

Paylaşılabilecek İçerik Türleri: Özel mesajla gönderilip görüntülendikten sonra kaybolan 10 saniyelik video veya fotoğraflar. Tüm takip edenlere yönelik paylaşımların ömrü ise 24 saat.

Nasıl Kullanabilirsiniz: Hem özellikleri hem de hedef kitlesi düşünülünce mevcut haliyle birçok işletme için kullanışsız bir platform. Bu paylaşım türlerini kullanabilecek işletmeler mutlaka var. Güzellik salonları, moda şirketleri, tanınmış kişiler bu kanalı da gayet başarılı bir şekilde kullanıyorlar. Burada yakalayacağınız bir hedef kitle varsa buradan da yakalayabilirsiniz.

Kısa Vadeli Düşünmeyin

Başta da bahsettik, sosyal medyada kısa vadeli satış hedeflerini gerçekleştirmek isteyenler aradıklarını bulamıyor. Muhtemelen siz de en az bir sosyal medya platformunu sıkça kullanıyorsunuz. Sürekli önünüze satın almanız için bir ürün konulduğunda muhtemelen kısa zamanda sıkılırsınız ve bunun bir daha gerçekleşmemesi için gerekli şeyi yaparsınız, kısacası takibi bırakırsınız.

Size yapılmasını istemediğiniz şeyi siz de yapmayın, hedef kitlenizle iyi ilişkiler kurun, yakın bir arkadaşınızla işiniz hakkında neleri paylaşırsanız onlarla da o şekilde paylaşın.

Kısa vadeli hedefleriniz için sosyal medya reklamlarını veya arama motoru reklamlarını kullanabilirsiniz, bırakın sosyal medya sosyalleşmenize yarasın.