Facebook reklamcılarının çok iyi bildiği gibi, Facebook sizin siteden ayrılmanızı istemez, ister ki siz haberinizi de facebook’tan alın, arkadaşlarınızla da facebook’ta konuşun, her şeyi facebook’tan yapın. Bunu bir adım ileri götüren Facebook şimdi de yemek siparişi özelliğini ekledi. Henüz Türkiye’de aktif değil, olur mu bilemeyiz ama ABD’li kullanıcılar Facebook’tan çıkmadan evine yemek siparişi verebiliyor.

“İnsanlar zaten ne yiyeceklerini seçmek için Facebook’a girerek etraflarında bulunan restoranlar hakkında bilgi alıyorlar ve arkadaşlarının yorumlarını okuyorlar” diyen Facebook yöneticisi Alex Himel, “Kullanıcıların işini böylece daha da kolaylaştırıyoruz” diye ekliyor.

Kullanıcılar yakınlarında bulunan restoranları aratabilecek veya “Yemek Sipariş Et” butonuna tıklayarak etrafında gönderim hizmeti sunan restoranları seçebilecekler. Kararlarına yardımcı olabilmek için görüntülenen restoranın Facebook sayfasından puanları ve yorumları gösterilecek. Ayrıca fiyat, tür ve açılış saatlerine göre listeleme de yapılabilecek.

Kısacası Facebook, internette bulunan hizmeti kendi çatısı altına alarak kullanıcılarının zamanları üzerinde tekel olmanın başka bir yolunu bulmuş oldu.

Son 1 yıldır test edilen sistem daha önce de belirttiğimiz gibi ABD’de kullanıma açıldı.