Youtube, ürün ve hizmetlerini pazarlamak isteyen her büyüklükteki işletme için adeta bir cennet. Neden mi? İstatistikler bunu ispatlar nitelikte:

  • Aylık 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcısıyla YouTube ikinci en popüler sosyal ağ sitesi.
  • Her ay 18-49 yaş arası insanların yüzde 80’i YouTube videoları izliyor. Hazırlayacağınız içerik için bir hedef kitlesi hali hazırda var.
  • Ayrıca yüzde 60, online video platformlarını canlı televizyona tercih ediyor, bu da YouTube’u en iyi pazarlama ve reklam mecrası haline getiriyor.
  • Daha iyisi ise Youtube’da geçirilen süre. Ortalama bir oturumda kullanıcılar 40 dakikalarını Youtube’da harcıyorlar.
  • Her dakika 300 saatlik video Youtube’a yükleniyor.

Google, Youtube platformunu diğer hizmetlerine de entegre etmeyi sürekli deniyor. Youtube videolarının küçük resimlerini görsel aramalara dahil etmesi bunun ilk adımıydı.

Bu ve bunun gibi birçok nedenle Youtube, pazarlama çalışmaları için mükemmel bir mecra.

Ancak ne yazık ki, bu kaynaktan tam anlamıyla faydalanamayan kişiler de oluyor. Peki başarılı bir youtube videosu nasıl olur?

Bir video içeriği başarılı yapan bir çok unsur var, en önemli 7 noktaya beraber bakalım.

1.  Giriş Jeneriği

Marka pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Markalaşma tüketici sadakatini arttırır. Kurumsal kimliğinizin bulunduğu bir giriş jeneriği sadık izleyicilerinizin sizi gördüğü yerde tanımalarını sağlar.

Bunun yanında markanızı kullandığınız bir giriş jeneriği ile izleyicileriniz video içeriğinizi hatırlar ve başkasına tavsiye ederken kolaylık sağlar.

Video içeriğini veya ismini unutsalar bile jeneriğinizi hatırlayarak başka izleyicileri kanalınıza yönlendirebilir.

2. İlgi Çekici Bir Giriş

İzleyicilerin yüzde 20’sinin videoları sadece 10. saniyesine kadar izlediğini biliyor muydunuz? Daha kötüsü ise ilk 10 saniyelik izlemeyle tüm içeriğiniz hakkında bir yargıya varıp ‘Bunu beğenmedim’ butonuna tıklayabilirler. Bu da potansiyel izleyicileri uzaklaştıracaktır.

Bu bilgi aklınızın bir köşesinde olsun, peki bu durumla ilgili ne yapabilirsiniz?

Basit bir pazarlama formülü olan AIDA’nın ilk iki öğesini kullanın.

A: Attention (Dikkat çek)
I: Interest (İlgi uyandır)

Giriş jeneriğinizi geçtikten sonra izleyiciyi izlemeleri için ikna etmelisiniz. Bu noktada açıkça videoda ne izleyeceklerini ve izleyiciye ne faydası olacağını belirtmek yardımcı olacaktır.

Bir problem mi çözüyorsunuz? Bunu kişiselleştirin, sizin de bu problemden muzdarip olduğunuzu belirtin. Bu tüketicide, yani izleyicide bir güven yaratır ve çözümün değerini arttırır.

Daha çok geceleri yayınlanan ve her ne kadar saçma gelse de sattıran infomercial reklamlarını düşünün. Hepsi her zaman problemi önceden verir ve anonslara problemi yaşayan insanların görüntüleri eşlik eder. Daha sonra bunu sunan kişi de problemi büyütür ve belki de kendisinin de bunu yaşadığını belirtir.

Bu yöntem, ilk 10 saniyelik eşiği geçmenize yardımcı olacaktır.

4. Fon Müziği

İnsanlar sizin ne anlatacağınıza dikkat ediyor, bu durumda illa ki bir fon müziğine ihtiyaç var mı?

Teknoloji sağolsun, hepimiz çok çabuk sıkılıyoruz. Hem de çok çabuk. Bir kişinin konuştuğu bir youtube videosu kadar da sıkıcı bir şey olamaz. İzleyicilerinizin ilgilisini tutacak bir şeye ihtiyacınız var.

Fon müzikleri izleyicilerin ilgisini devam ettirmesini sağladığı gibi izlediği içerikle ilgili duygusal bir ortam hazırlar. Bu durumda iki şeye dikkat etmelisiniz.

Müziğin video içeriğiyle aynı hizada olması gerekiyor. İnsanlara medikal tavsiyeler veren bir videoya çiftetelli müziğinin eşlik etmesi saçma olurdu.

İkincisi ise kullanacağınız müziğin telif hakları. Telif hakkı olan bir müziği youtube algoritması kullanmanıza çoğu zaman izin vermiyor. Daha sonra problem yaşamamak için royalty-free denilen telifsiz müzikler kullanabilirsiniz.

4. İzleyiciler sizi duyuyor mu?

Videoda ne dediğiniz anlaşılmıyorsa sizi ne giriş jeneriği ne de mükemmel bir fon müziği kurtarabilir. Burada önemli olanın mesajınızı açık ve net bir şekilde karşı tarafa iletebilmek olduğunu unutmayın. Kullandığınız ekipman kadar fon müziğinin yüksekliği de bu durumda etkilidir.

5. Uzatmayın

Mesajınızı en kısa zamanda en iyi şekilde karşı tarafa vermeye çalışın. Metninizi anlamını kaybetmeden kısaltmak için büyük bir zaman harcamanız gerekecek ama inanın buna değer. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çok çabuk sıkılıyoruz. Bir videoyu izlerken sağ tarafta bulunan sidebar’dan çok daha eğlenceli videolar fışkırıyor. Bu nedenle uzatmayın, kısa ve öz olsun.

6. Trendleri Takip Edin

Her zaman bir konu diğerlerinden fazla konuşulacak ve insanlar ceplerinden telefonlarını çıkararak, en yakınındaki tablete sarılarak bunu arayacak. Bu durumda siz de hazırlıklı olmalısınız.

Haberleri takip ederek, sosyal medyadan özellikle twitter’dan faydalanarak veya Google Trends aracını kullanarak trendleri yakalayabilirsiniz. Trendler birçok farklı şekilde karşınıza çıkabilir. Spor olayları, NASA’nın açıklamaları, siyasetteki gelişmeler veya yakın zamanda internette milli gururumuz haline gelen Nusret’in büyüleyici bir şekilde et kesmesi…

Mesajınızı bu trendlerle harmanlayarak izleyicilerinizin karşısına çıkmak biraz marifet istiyor tabii. Burası da sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Öncelikle Google Trends’i bir kontrol edin.

İnsanların mevcut trendleri nasıl arattığını araştırarak araya sızmaya çalışın. KeywordTool.io/youtube adresinde yapacağınız bir arama size birçok alakalı anahtar kelime verecektir. Açıklama kısmında veya başlıkta bunları kullanabilirsiniz.

7. İnsanlara Ne Yapacaklarını Söyleyin

Daha önce de birkaç kez bahsettik, insanlar çok çabuk sıkılıyor. Kimsenin çok da fazla vakti yok. Ya işleri var ya da başka dikkat dağıtıcı şeyler ortalıkta dolaşıyor.

İnsanlara ne yapacaklarını söylemezseniz, hiçbir şey yapmazlar.

Video içeriğini oluşturarak youtube’a yüklemekteki amacınız ne? İnsanların sitenizden bir şey satın almasını mı istiyorsunuz? Youtuber olarak daha çok abone ve beğeni mi istiyorsunuz? İnsanların diğer sosyal medya hesaplarını takip etmesini mi istiyorsunuz? Firmanızı aramalarını mı istiyorsunuz?

Ne olursa olsun bunu açıkça dile getirin ve izleyicilerinizden direkt olarak isteyin.

Burana bir problem ortaya çıkıyor o da şu ki, insanlar videonuzu sonuna kadar izlemeyebilir. Bu yüzden videonuzun münasip bir kısmına annotation yani ek açıklama ekleyerek bunu sabırsız insanlara da söyleyebilirsiniz.

Son Olarak…

Youtube hedefiniz ne olursa olsun en iyi şekilde ulaşmanızı sağlayacak bir platform. Aynı şekilde yanlış kullanıldığında ise pazarlama çalışmalarınızı baltalamanızı en kısa yoldan sağlayacak da bir platform. Bu nedenle yaratıcılığınızı kullanın ve bu 7 unsuru aklınızdan çıkarmayın.